Fotky z natáčení marvelovky Eternals a snímky záporáka z Captain America, který se objeví v The Falcon and The Winter Soldier

Komiksové střípky.

Jedním z nejbližších marvelovských filmů je týmovka Eternals, která bude mít premiéru 5. listopadu 2020 a můžeme se těšit na působivé obsazení v čele s Angelinou Jolie a Salmou Hayek.

Protože film bude v kinech už za rok a pár měsíců, je jasné, že se práce rozjely na plné obrátky. A s tím je spojené to, že se začínají vynořovat materiály z natáčení. Jeden tu máme, na internetu kolují údajné fotky z placu. Sice je účet, který je zveřejnil (Bespin Bulletin) považoval za snímky z natáčení deváté epizody Star Wars, ale podle všeho pocházejí z Eternals. Ale ať tak nebo tak, není moc jasné, co na nich je...

Exclusive: Minor ‘The Rise of Skywalker’ reshoots at Black Park update Once again I have another Black Park post. Not a whole lot has happened since last week but I’ve decided to keep you updated. As I’ve said in my previous Black Park posts, there’s three locations - Site one: used for the jungle shots of the Falcon and orange X-Wing last year, Site two: on a raised plateau with a wooden structure and Site three: Used for snow and swap planet scenes late 2018/early 2019. I’ll start at Site One. Site one is currently very busy with a lot of dumper trucks and JCB’s in action. It looked as if there were a lot of plants and ferns, dressing the site up for more of a jungle vibe. Couldn’t get pictures of this but in the one site one picture I’ve marked out some vegetation that isn’t native to Black Park, it looks like some tree’s. Also in a car park near there was an articulated trailer with a side door open, showing more greenery. Site Two. Last week a large wooden structure had started to be built. Yesterday a statue of sorts was put in place whilst more work on the wooden structure continued. The statue didn’t look very Star Wars to me. However I don’t know why but my initial thought last week after seeing the wooden structure was Yavin IV and after looking at Yavin IV decorations and statues from non-canon video games such as ‘The Old Republic’ there is some similarities. However as I stated a few weeks ago, a notice at Black Park refers to all three sites as one production but that could be because it’s all a Disney production. Site Two might pan out not to be Star Wars at all. Marvel’s next movie, ‘The Eternals’ begins production at Pinewood in September so there is a good chance it’s for that movie.
Příspěvek sdílený Bespin Bulletin (@bespinbulletin),

Naopak, je jasné, co je na snímcích z jiného marvelovského projektu a to seriálu Falcon & Winter Soldier. Jedná se o záporáka z Captain America: Občanská válka (2016) jménem Zemo, kterého ztvárňuje Daniel Brühl. Kromě klasické "portrétové" fotky tu máme také jednu, která (trochu rozmazaně) ukazuje i Zemovu masku. Tu jsme zatím neměli v hrané podobě šanci vidět. Premiéra je naplánována na srpen 2020.

Sdílej na Google+

Autor: Jan Lysý

    GOOGLE+ KOMENTÁŘE
    FACEBOOKOVÉ KOMENTÁŘE

0 komentářů:

Okomentovat