Tahle podívaná se vám dostane pod kůži.
Rovnou si ujasněme, že film 30 dní dlouhá noc (2007) nebyl vyloženým neúspěchem – tržby přesáhly 75 milionů dolarů při rozpočtu 30 milionů. Podle nás by si ale tahle komiksová adaptace zasloužila víc.
Jde totiž o velmi atmosférickou upírskou záležitost, která pracuje se skvělou premisou: na malé městečko na Aljašce zaútočí pijáci krve v době, kdy probíhá dlouhá polární noc.
V době vydání nebyly všechny recenze zrovna oslavné, ale i ty kritičtější zmiňovaly skvělé obsazení a atmosféru. A upřímně – byť i my souhlasíme, že ne všechny aspekty byly dotažené k dokonalosti, dovolíme si tvrdit, že někteří novináři byli až příliš přísní a film je velmi povedenou hororovou podívanou.
Nepřekvapivě kombinace mrazivého chladu, týdny trvající noci a charismatických (a brutálních) upírů prostě funguje. Když si navíc uvědomíme, že některé mnohem méně povedené konkurenční projekty slavily větší úspěch, je to trochu škoda.
Na film navázaly dvě minisérie (jedna byla pokračováním, druhá prequelem) a také další film, ale první 30 dní dlouhá noc je prostě a jednoduše nejlepší.
Mimochodem, je docela vtipné, že režisér téhle drsné podívané David Slade později natočil Twilight sága: Zatmění (2010), což je sice také upíří film, ale stylově hodně, hodně, hodně odlišný – a někdo by možná řekl, že krvelačným upírům zrovna nedělá dobré jméno.

0 komentářů:
Okomentovat